Videokurssi

17.3. alkoi opiskeluun liittyvä videokurssi. Paljon tuli taas opittua uutta, etenkin puhelimen käytöstä kuvaamisessa. En ollut aiemmin juuri tutustunut puhelimen video-ominaisuuksiin.

Moni meistä lähtikin pian kotiin kuvaamaan harrastuksia tai muuta toimintaa. Opiskelijan budjetilla kehittelin erilaisia kuvaustukia puhelimelle.

Ratkaisevaan asemaan nousi mehukanisteri, jota hyödynsin lähes kaikissa kuvauksissa. Ruuvasin mehukanisterin korkin kukkatelineeseen ja sijoittelin telinettä eri paikkoihin kuten esim. takan päälle. Näin sain kuvattua myös ylhäältä päin.

Vaikeinta oli saada tasaisesti etäisyyteen vetäytyvä klippi videon loppuun, koska kädet tärisivät niin kovasti. Päädyin virittelemään ystäväni Mehukanisterin, kukkatelineen ja pyörällisen siirtoalustan kokonaisuudeksi. Kirjoja lisäsin saadakseni oikean kuvauskulman ja käsipainojen kiekot toimivat vakauttavina lisäpainoina. Jotenkin otos onnistui.

Oman hankaluutensa toi valon järjestäminen kuvauspaikalle. Halogeenit olivat palaneet loppuun ja päivänvaloa riitti vain tiettyyn aikaan päivästä. Virittelin jopa varaston seinästä ruuvatun pihavalon valaisemaan. Harmikseni se toimi liiketunnistimella ja sammui kriittisinä hetkinä. Lopulta päädyin kuvaamaan kolmena päivänä valoisimpaan aikaan.

Videon editointiin käytin DaVinci Resolvea. Ohjelma oli ennestään hiukan tuttu, mutta haasteellista editoiminen oli. Musiikin latasin pixabaysta ja sen on tehnyt madirfan. Musiikkiakin jouduin vähän pätkimään, mutta onneksi se ei häiritsevästi videossa kuulu. Maalaus ei ole vielä ihan valmis, mutta mennään nyt tällä hetken aikaa.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *