Selluloosakuitujen värjääminen

Lopulta pääsin kouluun vain kolmeksi päivää, kun flunssa iski uudelleen. Sain kuitenkin tehtyä reaktioväreillä muutamia kankaita. Tässä kuvia työvaiheista ja kuvailottelua valmiista kankaista.

Ihastuin erilaisiin aaltokuvioihin, joita sain aikaiseksi sitomalla kankaita erilaisten kapuloiden ja putkien päälle. Viimeisenä päivänä otin värivalinnakseni voimakkaan mariinin sinisen, koska halusin kunnollista kontrastia kankaisiin. Tällä kertaa värivalinta osui nappiin. Valkoisten liinojen lisäksi lisäsin värikylpyyn myös pari palaa ekoprint-kokeilussa epäonnistunutta rusehtavaa kangasta. Toiseen olin painanut karhukaiskuviota seulaa putsatessani. Nämä kankaat onnistuivat erittäin hyvin.

Vasemmalla ylhäällä on putken ympärille kiedottu lakanan pala. Se onnistui hyvin. Oikealla ja vasemmalla alhaalla ovat nyt kolmannessa värikylvyssä olleet kankaan palaset. Niihinkin olen tyytyväinen. Keskellä oleva kangas oli ensin Hannan keltaisessa värikylvyssä pienenä myttynä ja lopuksi sinisessä kylvyssä minulla. Tässä kuvassa värit eivät aivan pääse oikeuksiinsa.
Tässä kuvassa on pitkä karhukaiskuosilla painettu kangassuikale. Ruskea ekoprintin tanniini kuultaa läpi ja kankaasta tuli viehättävä. Erityisesti suomumaiset aaltokuviat ilahduttavat silmääni.
Pinjan oranssissa värikylvyssä minulla oli bilteman tikuilla sidottu kangas. Tästäkin tuli aika hauska vaikka tikuista tuli hiukan tummaa pistettä kankaaseen. Ehkä olivat liian kauan liemessä likoamassa.

sidonnan apuna käytetyt puukappaleet saivat kauniita värejä. Tein värjäysliemissä olleista jäätelötikuista korvakorut.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *