Asiakastyö matto – näyttötyö

Design tekstiilin suunnittelu ja valmistaminen

Sain asiakkaakseni koulutuspäällikkö Maija Ketolan ja lähdin suunnittelemaan hänelle keittiön mattoa. Hänen toiveitaan oli että matto olisi 80cm x 300cm, tummanharmaa, hillitty ja sellainen joka pysyy paikoillaan. Maon päihin tulee kanttinauhat.

Asiakkaani valitsi ympyröidyn mallin.

Loput kuteet piti värjätä pesukoneessa, koska mistään ei löytynyt sopivan värisiä. Kankaat piti värjätä kolmeen kertaan. Ensimmäisellä kerralla niistä tuli tummansinisiä, toisella kerralla violetteja ja kolmannella kerralla ne olivat onneksi harmaita.

Tein matolle 20cm leveän koeloimen johon testailin mattoon tulevia kuteita ja erilaisia poljentamalleja. Asiakas tykästyi edellisen maton kuvioon joten sain käyttää sitä tässäkin matossa.

Pääsin aloittamaan kutomisen. Asiakas valitsi kuvassa näkyvän vaaleanharmaan kuvion mallitilkusta. Huomasin, että mattoon tekemälläni niisinnällä en saanutkaan samaa kuviota aikaan. Opettajat olivat sitä mieltä että sitä ei tarvitse lähteä muuttamaan.

Kun olin kutonut jonkin matkaa aloin epäröimään, valitsemaani raidoitusta varsinkin vaaleita kapeita raitoja. Laitoin asiakkaalleni viestiä ja kysyin hänen mielipidettään asiasta. Hän ei pitänyt pienestä raidoituksesta joten purin sen kokonaan ja aloitin alusta.

Onneksi aloitin alusta koska nyt matto näyttää jo paljon paremmalta ja olen siihen tyytyväisempi.

Värjäsin ja leikkasin vielä yhden satsin kankaita, koska olen ihan varma että ne eivät tule riittämään. Tällä kertaa värjäys onnistui ensimmäisellä kerralla.

Maton kutominen sujui nopeasti, koska aikataulu alkoi olla jo hyvin tiukka. Huomaa että tekemiseen on saanut jo rutiinia.

Viimeistelin maton päät ompelemalla niihin kanttinauhat.

Valmis tuote! Sain maton valmiiksi juuri sopivasti ennen näyttöä. Kutomiseen meni 12h. Olen hyvin tyytyväinen lopputulokseen, sain asiakkaaltanikin jo palautetta ja hän piti siitä kovasti ja oli hyvin tyytyväinen koko asiakaskokemukseen.

Asiakastyö – matto

Design tekstiilin suunnittelu ja valmistaminen

Sain harjoitusasiakkaakseni Eevan ja teen hänelle 90cm x 280cm keittiömaton. Tässä inspiraatio kuva jonka sain ja lähdin sen pohjalta suunnittelemaan mattoa. Väreiksi Eeva halusi vihreää etenkin limen ja oliivin sävyjä.

Nämä suunnitelmat tein vesivärikyniä ja vahaliituja käyttäen.

Nämä tein vesivärejä käyttäen, se oli huomattavasti helpompaa ja nopeampaa. Piirroksista tuli myös hienompia.

Sidonnan suunnittelua poiminta tekniikkaa käyttäen. Sidokseen tulee palttina ja toimikas ja niitä työstetään vuorotellen.

Loimen luonti
Mallinsovitusta Irman kanssa

Alkuperäinen piirros niisintään ja polkusten sidontaan.

Aloitin niisinnän ja puolessa välissä huomasin että mallikerta ei mahdu leveydelle kuin kuusi kertaa vaikka piirroksessa se oli 10 kertaa. 23 lankaa jäi myös yli.

Pitkän pohdinnan ja opettajan avun jälkeen ongelma löytyi. Ensimmäisessä piirroksessa mallikerran lankoja oli merkitty 18 vaikka niitä oli todellisuudessa 28. Sen takia niisitä ei toiminut piirrokseen merkityllä tavalla.

Piirsin uuden kuvan mallikerta toistuu kuusi kertaa ja ylimääräiset 23 lankaa sijoitin sivuille. Sain siitä toimivan mallin. Olin hyvin ylpeä kun osasin itse ratkaista ja piirtää uuden piirustuksen.

Polkusten ja sidonnan tarkistusta, kaikki oli tehty oikein eikä mitään tarvinnut korjata. Seuraavaksi pääsenkin kutomaan.
Moni kävi ihastelemassa mattoa kudonnan aikana ja olen itsekin siitä hyvin ylpeä, uskon myös että asiakkaani on siihen tyytyväinen.

Asiakas tahtoi maton päätyihin mattonauhat. Niiden ompelu oli osittain aika haastavaa, mutta onneksi lopputuloksesta tuli hyvin siisti.

Viimeistelyä vaille valmis

Valmis työ.