Kahvan tyyli

Koska saimme suunnitella omat puukot, halusin käyttää luovuuttani ja tehdä siitä uniikin ja oman näköisen. Tämä oli ehdottomasti lempi vaiheeni, sillä pääsin hyödyntämään yhtä suurinta taito aluettani, visuaalisuuden tajuani ja piirtämistaitoani.

Hiomakone auttoi muotojen tekemisessä varovasti, tarkasti ja tasaisesti.

Viimeistelin muodot käsin hiomalla ja tunnustelin miltä se tuntuu kädessä ja sitä mukaa hioin enemmän jos käsituntuma ei ollut vielä halutussa pisteessä.

Koska minulla oli visio siitä mitä haluan, tiesin että haluan itse rungon loppuosaan reiän ja siitä läpi narun, joten sommittelin ja vertailin minkä paksuinen pora olisi paras. Minulle riitti että se olisi vain pieni, sillä se ei tulisi olemaan osa, johon kiinnitetään huomiota.

Päädyin noin 6mm terään.

Porauksen jälkeen hioin reikää, ettei se jäisi karheaksi ja tikkuiseksi, jolloin se myös raastaisi ja rikkoisi narua.

Koriste

Ja nyt tuli lempiosuuteni eli polttokynällä piirto. Tämä kuvio oli ollut jo pidemmän aikainen visio päässäni, sillä inspiroidun luonnosta ja tykkään tuoda sen osuuden töissäni esiin, omalla tavallani. Kaiken kaikkiaan olen tyytyväinen, sillä tästä tuli juuri oman näköinen.

Tein kyseisen kuvion molemmille puolille.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *