Designtekstiilin valmistus: Kokeilut

Aloitin designtekstiilin valmistus- tutkinnonosan suorittamisen tammikuussa. Aluksi teen kokeiluja erilaisilla sidoksilla ja materiaaleilla yms.

Pellavapyyhkeet

Muutama muukin opiskelija aloitti samoilla asioilla, joten päätimme jakaa kokeiluloimia toistemme kanssa. Minä luon ja rakennan pellavaloimen, jonka jaan 2 muun opiskelijan kanssa.

Pellavaloimesta tulee 3 leivinpyyhettä. Tarkoituksena on kokeilla pellavalla kutomista sekä sitä, kuinka kangasta voi muunnella pelkästään poljentaa muuttamalla.

Suunnitelmia
Loimen luonti kahdelta päältä
Loimi painoi 265 grammaa.
Loimen jakaminen käärinpirtaan
Pellavaloimen takkuisuus
Kohotettu loimi ja tiuhtavarvat.
Edellisenä vuonna toinen opiskelija opetti minulle kikan laittaa lamppu vipusten päälle niisinnän ajaksi.
Niisintä
Pirtaan pistely. Loimen tiheys 9l/cm. Pirta 45, 2 lankaa piinraossa
Alkusolmut
Sidonta
Loimen tiedot ja erilaisia poljentoja

Tällä kertaa kankaan rakentaminen oli tuoreena muistissa ja sujui helposti. Tarvitsin opettajan avustusta vain loimen käärimisessä loimitukille.

Kudoin pyyhkeen siniharmaasta sekä loimen värisestä pellavalangasta. Kudoin pyyhkeeseen 3 siniharmaata raitaa, joissa jokaisessa käytin eri poljentaa. Raitojen väliin tein loimen värisellä langalla muutaman kuteen paksuiset raidat. Myös päärmeet kudoin loimen värillä.

Kankaasta tuli hieman kapeampi kuin oli tarkoitus. Kankaan olisi laskujen mukaan pitänyt olla puissa n. 47cm, mutta se oli vain 45cm.

Kudonta valmis. Hennot värit eivät näy kuvassa hyvin.

Kudonta sujui nopeasti, sillä kudoin vain yhden pyyhkeen. Loput loimesta on varattu muille kutojille. Kellotin kutomisaikani. Minulla meni 3 tuntia kutoa koko 70 senttiä.

Kutoessa jouduin purkamaan työtä muutamia kertoja, kun huomasin polkeneeni väärin tai vaihtaneeni vahingossa heittosuuntaa niin, että reunalangat eivät sitoutuneet. Luultavasti olisin kutonut pyyhkeen n. 30min nopeammin ilman näitä virheitä.

Harmaata kudelankaa kului työhön 30 grammaa ja loimen väristä kudelankaa kului 10 grammaa.

Ryijy

Jatkoin kirjoitusten jälkeen kokeiluja puissa valmiina olleeseen kalalankaloimeen. Loimen lankaluku oli 76 ja leveys 24,5cm. Sidoksena palttina. Ryijyn pohjakuteena käytin ohutta tummansinistä villalankaa kaksinkertaisena.

Päätin aloittaa ryijykokeilulla, sillä olin halunnut kokeilla ryijytekniikkaa jo jonkun aikaa.

Piirsin ruutupaperille suunnitelman ja valitsin kierrätyslangoista värit.

Nukkaa viivottimen ympärillä
Valmiiksi leikattuja nukkalankoja

Päätin kokeilla kahta eri tapaa tehdä nukkia. Valkoisten nukkien kanssa, joita tuli työhön eniten, käytin viivotinta, jonka ympäri kiersin nukkalangan jokaisen solmun jälkeen ja rivin lopussa leikkasin nukat auki. Muunväriset nukat leikkasin etukäteen ja solmin ne yksitellen loimeen.

Noin puoliväli
Valmis kokeilu

Ryijyn kutominen oli odotusteni mukaisesti kovin hidasta. Tämän pienen ryijyn kutomiseen meni noin 20 tuntia.

Kelim

Ryijyn jälkeen päätin kokeilla Kelimiä.

Suunnitelma

Piirsin aluksi ruutupaperille suunnitelman ja valitsin kierrätyslangoista värit, joista tein sormioita. Valitsin ohuita lankoja, joten käytin lankoja nelin- ja viisinkertaisina nopeuttaakseni kudontaa.

Suunnitelma oli hieman liian monimutkainen, joten päätin kutoa siitä vain alimmaisen kuvion. Siitä tuli puolivahingossa litteämpi ja leveämpi suunnitelmaan verrattuna. Sain idean pienestä seinätekstiilistä, joten päätin tässä vaiheessa tehdä kudotun kuvion pohjalta uuden suunnitelman.

Uusi suunnitelma työn alla
Valmis kuvio ja katkennut loimilanka

Kelimin kutomiseen meni noin 11 tuntia.

En tajunnut käyttää kudottaessa pingotinta, joten loimi kapeni yhteensä noin sentin. Luultavasti tämän takia loimesta katkesi reunalanka.

Jatkettu loimilanka ”kasina” nuppineulan ympärillä
Loimilangan jatke sidottuna katkenneeseen loimilankaan

Opettaja näytti minulle, kuinka katkennutta lankaa jatketaan.

Sisustusompelun valinnaiskurssi

Koulullamme järjestettiin ensimmäistä kertaa ”pikkuvalkit”, n. 3 viikkoa kestäneitä kursseja, jotka sai valita miltä alalta tahansa. Valitsin tekstiili- ja muotipuolelta sisustusompelun valinnaiskurssin. Halusin kokeilla teollisuusompelukoneilla ompelua sekä yleisesti opetella ompelua enemmän.

Teimme kurssin aluksi vähän ryhmissä ideointia ja toisiimme tutustumista ja pari kokeilua, kuten reunan ompelun tilkkuun. Tämän jälkeen päästiin suunnittelemaan omaa tuotetta.

Halusin tehdä kotiini tuolinpäällistyynyt keittiön tuoleihin.

Keittiön tuolit, yhteensä 4kpl.

Aluksi suunnittelin, että istuintyynystä tulisi 3-värinen. Tyynyn keskellä olisi ”upotettuna” erivärinen neliö kuin muu tyynykangas, ja tyynyn reunoilta roikkuisi rypytyskangasta. Harkitsin myös, että tyynyt olisivat tilkkutyötyylisiä ja niissä olisi koristeellinen tikkaus, mutta luovuin tästä ideasta.

Tuoleista 2 oli eri kokoisia kuin toiset 2, mutta halusin tyynyjen sopivan niihin kaikkiin. Päätin, että teen 2 hiukan erikokoista kaavaa.

Aloitin tekemällä kokeiluja tyynyissä olevasta upotetusta neliöstä. Päädyin kuitenkin lopuksi kiireen vuoksi siihen, että en tee näitä upotuksia valmiisiin tyynyihin. Tyynyistä tulisi 2-väriset 3-väristen sijaan.

Neliökokeilu
Kaavan piirtämistä testikappaletta varten.

Seuraavaksi tein jämäkankaasta testikappaleen. Testikappaleen teon aikana muokkasin kaavaa opettajan kanssa pari kertaa. Isoin muutos oli tyynyliinan aukon lisääminen kaavaan, että tyynyn täytteen saa helposti vaihdettua.

Testikappaleen kasaamista. Takana olevat vihreät kankaat ovat varsinaisiin tuotteisiin käytettävät kankaat.
Testikappale, josta en ottanut parempaa kuvaa. Tein testikappaleen nopeasti ja huolettomasti, koska muuten aika olisi loppunut kesken.

Ostin Eurokankaasta tummanvihreää, kiiltävää verhoilukangasta tyynyosaa varten. Löysin sen poistolaareista, joten se oli edullista. Sain kilon (n. 2,5m) kangasta 10 eurolla. Ostin myös vaaleanvihreää verhokangasta rypytyksiä varten. Se maksoi n. 20€ kahdelta metriltä.

Rypytyskankaat leikattuna
Saumurointi
Rypytyskankaan rypytyslankojen ompelu
Päädyt ompelin käsin piilopistoilla.
Lisää kaavojen piirtoa ja muokkausta
Kangaspalojen leikkaus.
Palojen sovittelua
Rypytysnauhojen ompelu tyynyihin.
Löysin koululta tummanvihreää nauhaa, jota ompelin tyynyjen kulmiin niin, että ne voi solmia tuolin jalkoihin.
Lopuksi kaikkien osien ompelu yhteen.

Tyynynpäällisten täytteeksi valitsin solumuovia ja verhoiluvanua. Tein solumuovista ja vanusta ”hampparin”, eli laitoin kahden vanulevyn väliin yhden levyn solumuovia. Näin tyyny ei ole liian kova eikä liian pehmeä, vaan sillä on mukava istua.

Solumuovin leikkaus. Vanusta ei ole kuvia

Sain tyynyt valmiiksi nipin napin ennen joululomaa. Suunnitteluprosessi oli hankalaa ja tarvitsin paljon opettajan apua, koska en osannut hahmottaa kuinka mikäkin kannattaisi tehdä. Kurssin lopuksi aloin jo hahmottamaan vähän paremmin, miten ompelu menee.

Otin heti istuintyynyt käyttöön.

Villahuivien kudonta joulumyyntiin

Työssäoppimisen jälkeen jatkoin kudonnan harjoittelua Designtekstiilin valmistus -tutkinnonosaa varten. Minulla oli noin 3 viikkoa aikaa suunnitella ja kutoa huiveja Gradian Priimuksen kampuksen joulumyyjäisiä varten.

Päätin, että kudon 6 huivia. Minulla ei ollut kuin vähän aikaa suunnitella, joten päädyin hyvin yksinkertaiseen malliin. Otin mallia jo valmiista huivista joka koululta löytyi. Sidokseksi tuli 4-vartinen tasatoimikas.

Loimen luonti. Nalle-lankaa.
Noin 14 metriä pitkä loimi.
Valitut kuteen värit.

Tilasimme lenkkimohairlankaa Lankavalta. Päätin kutoa kustakin väristä yhdet yksiväriset huivit ja 2 raitahuivia. Laskin, että näin kudelankaa jäisi mahdollisimman vähän yli kaikista väreistä.

Loimen jakaminen käärinpirtaan.
Loimen kääriminen loimitukelle.

Loimi oli niin pitkä, että sen kääriminen tapahtui kolmen ihmisen voimin.

Kohotettu ja aukileikattu loimi tiuhtavarvoilla.
Niisintä
Alkusolmut pirtaanpistelyn jälkeen.
Sidonta.

En ollut kutonut vuoteen, joten kankaan rakentamisessa oli hieman muisteltavaa. Loppujen lopuksi se kuitenkin palasi aika hyvin mieleen ja koko prosessi vahvistui mielessäni tämän projektin aikana.

Kudetta
Kudelangan puolausta.
Kudontaa
Raitoja.

Kudonta sujui nopeasti. Minulla meni noin viikko aloittamiseen (suunnittelu, lankatilauksen odottelu), viikko rakentamiseen ja viikko kutomiseen.

Huiviburrito
Hapsujen solmiminen.
Huivien höyrytys
Valmiit huivit.

Seuraavaksi minun täytyi tehdä huiveille tuotelaput ja päättää hinta. Päädyin siihen, että huivien hinta on 59€ kappale. Emme tienneet, haluavatko Priimuksen myyjät huiveille ALV:in vai ei, mutta päätimme että hinta on 59€ ALV:illa tai ilman.

Tuotelappu ja hinta.

Minulla oli kiire, joten tein tuotelapusta hyvin yksinkertaisen. Hoito-ohjeena käytin lankojen hoito-ohjeita. Hoitosymbolien kuvat otin suoraan Wikipediasta.

Huivit laputettuina ja valmiina myyntiin.